При підготовці експортної операції відправник вантажу оформляє документ про походження товару. Цей документ називається «сертифікат про походження товару» , а оформляє його торгово-промислова палата або інша уповноважена організація .

Для чого оформляється сертифікат про походження товару? Митниця країни призначення повинна стягнути з покупця ввізне мито. Мито нараховується завжди . Якщо говорять , що «мита не буде» , вона все одно нараховується. Немає такого товару, на який не нараховується мито. Якщо товар не буде обкладений ввізним митом, для цього є два випадки : 1 ) нульова ставка ввізного мита. Мито нараховується , але її ставка — 0 %. У цьому випадку покупець, природно, не сплачує ввізне мито. І це при тому , що мито на цей товар таки є. 2 ) мито нарахована умовно. Якщо , згідно із законодавством , ставка ввізного мита на певний товар ненульова , але він , при дотриманні певних умов , звільняється державою від оподаткування ввізним митом , то мито в цьому випадку нараховується умовно. І покупець в цьому випадку не буде платити ввізне мито.

Торгово-промислова палата ( або просто — ТПП ) має право оформляти документи про походження товарів , і ці документи приймаються митними органами тих країн, куди відправляється товар .

ТПП оформлює сертифікати про походження товару декількох видів (правильніше говорити — форм , які затверджені міжнародними угодами і приймаються митними органами країн- імпортерів) , які за своєю суттю є заявами про те , в якій країні вироблений товар .

Сертифікат оформляється на підставі висновку експерта ТПП, яке оформлено у вигляді акта експертизи про походження товару.

Для оформлення сертифіката про походження товару замовник — або відправник — подає в ТПП пакет документів:
— заявку (або заявки ) на визначення країни походження товару і на оформлення сертифіката про походження товару певної форми;
— копію зовнішньоекономічного договору;
— копії супровідних документів: рахунок , пакувальний лист , відвантажувальних специфікація ;
— копію транспортного документа ( автомобільна накладна , залізнична накладна та ін);
— копії документів, що підтверджують право власності продавця на товар ;
— оригінали або копії документів , які підтверджують , в якій країні вироблений товар : копію технічних умов виробника або галузевого стандарту , сировинну довідку або інший аналогічний документ , договори на придбання сировини і комплектуючих , сертифікат якості виробника.

Сертифікат про походження товару оформляється в терміни, обумовлені при подачі заявок на надання послуг.

Сертифікат про походження дійсний протягом 12 місяців з дня видачі .
У деяких випадках сертифікат про походження не оформляється. Це відбувається тоді , коли :
— неможливо документально підтвердити країну походження товару;
— коли товар вироблений в країні , яка вже не існує на момент проведення експертизи;
— якщо експортер упевнений , що сертифікат про походження не знадобиться для оформлення імпорту. Не рідкісні випадки , коли нульова ставка ввізного мита та інформація в супровідних документах звільняють імпортера від необхідності надавати з митницю сертифікат про походження товару. У цих випадках експортер та імпортер можуть домовитися , і не потрібно буде витрачати гроші на проведення експертизи та оформлення сертифіката .

Що відбувається у випадку , коли покупець не отримує від продавця сертифікат про походження товару , за домовленістю сторін або в силу обставин ?
Сертифікат про походження — не єдиний документ , де вказується країна походження товару. У будь-якому документі, що має відношення до експортної операції , може бути присутня інформація про те , де вироблений товар . Ця інформація є заявою експортера. Якщо у супровідних документах є згадка про країну походження товару , це може надати допомогу в митному оформленні як експорту, так і імпорту.

Який вид повинна мати ця інформація? Найкраще виглядає фраза: «Експортер заявляє , що країна походження товару — Україна». Або: «Країна походження товарів — Росія». Ключові слова тут — «країна походження товару» . Саме це словосполучення має стояти поряд з найменуванням країни походження . Фрази типу « вироблені в Україні» , «українського походження » замінюють , на перший погляд , фразу «країна походження товару — Україна ». Але, з точки зору митниці , інформація про походження товару повинна включати ключові слова « країна походження товару» і називати цю саму країну.

Якщо Ваш покупець отримує разом з вантажем сертифікат про походження товару , це просто чудово ! Але іноді митне оформлення товару відбувається не так , як хотілося б імпортеру . Можливі помилки в сертифікаті походження. Сертифікат може загубитися по дорозі. Експортер може просто не оформити сертифікат з різних причин. У цьому випадку митниця шукає в документах будь-яку інформацію про країну походження товару. Якщо Ви як експортер вказуєте в документах цю інформацію , це допоможе імпортеру позбутися зайвих турбот при оформленні вантажу. Ймовірно , від сплати ввізного мита це його не позбавить , але зате може звільнити від витрати грошей за простій транспорту.

Перш ніж оформляти документи для експортної операції , подумайте , куди Ви можете грамотно додати інформацію про країну походження
Проконсультуйтеся з митним брокером з цього питання !